30 Eylül, 2005

Oda Takımı


Kız kardeşim Filiz'in kendine ve bana yaptığı renkli oda takımı.Kendisine yastıklarını da yapmıştı.

29 Eylül, 2005

Evlilik Hikayem

Sevgili Tuhfe tarafından sobelendiğim evlilik hikayemi dilim döndüğünce anlatmaya başlayayım arkadaşlar.
Yıl 1988. Aynen bugün Istanbul'da olduğu gibi hava kapalı, ha yağdım ha yağacağım diyen bir bahar günü.Bahar bahar olmasına ama sanırım başlangıç ayı, zira üzerimizde mantolar var daha.Üniversite son sınıfta üç arkadaşız.Arkadaşlarımızdan F. 'nin sözlenme aşamasında olduğunu öğrendik.Üstelik bizim fakülteden biriymiş. Biz tatildeyken neler olmuş neler, benim en can arkadaşım sözleniyor.Sınav var ama, sınav öncesi damat beylerin anfinin önüne bir koşu gidip en azından şöyle bir göreceğiz.Gerisi kısmetse sonra artık.
Gittik gitmesine ama o bölüm normalde çok kalabalık, sınav zamanı millet birbirini kırıyor deyim yerinde ise.Vakit dar, o muydu bu muydu derken vazgeçip kendi anfimize koştuk S.ile.Günler çuvala girmediye daha sonra tanışırız dedik.Sınavdan çıkıp kızlarla Muradiye'de oturan arkadaşımız N.ye gittik.
Aradan günler geçti. Arkadaşım F. tarafından damat beyin arkadaşının beni çok beğendiğini ve mümkünse tanışmak istediğini iletti.Beni nereden tanıyormuş deyince "bizim damat adayını görmeye çalıştığımız zaman Onun yanında olduğunu Onların bizi gördüğünü " belirtti.Yani biz ava giderken avlanmış gibi bir şey olduk. Nisan ayında tanıştık.Böyle bir konuda ailemin kararının benim için önemli olduğunu belirttim.
Sonraki zamanlarda ailemle tanışılıp-görüşüldü. Askerliğini yapması v.b. gibi taleplerimizi hallettikten sonra, söz-nişan tanıştığımızdan toplam 3.5 sene sonra benimle evlenebilmiş oldu!
Kendisi son derece azimlidir.(Evlilik hikayemizden az da olsa anlaşılacağı üzere) Şu an iki çocuğumuz var.Saygı ve sevginin birlikte var olduğu bir evliliğimiz var.Mutluyuz, tüm evleneceklere de mutluluklar diliyorum.

27 Eylül, 2005

Kahrmanmaraş'tan Son GörüntülerMaraş'a kadar gidip dondurma yemeden gelmek olmaz tabii.Dondurmasıyla ünlü bir pastane.
Maraş'ta kelle-paça çok tutulmakta.Kuruluşu 1936 yazan küçük bir kelle-paça salonu.
Dolmalık kurular.Biber,acur,kabak,patlıcan.Bana biber ve patlıcan geliyor ve favorim patlıcandı.Bu yıl ilk kez acuru alıp, yaptım.Doğrusu çok beğendim.Aşağıda asılı paketler Maraş tarhanası,çörekleri.Maraş biberi ve diğer baharatlar ayrıca pestil, pekmezli cevizli sucukların olduğu bir dükkan.
Bu kadar uzun çarşı gezisinden sonra bir bardak soğuk meyan şerbeti almazmısınız? Sırtında özel pirinç ibriği ile oldukça sevecen bir amcaydı..

26 Eylül, 2005

K.Maraş Çarşısından Tarihe YolculukBakırcılar Çarşısı.Bakırı döven asırlık usta amca bir yanda, kalaycı ustası diğer yanda. Hemen yanıbaşında bulunduğu yere nostaljiyi yansıtacak işlenmiş bakır eserleri, sedef kakmalı tüfekler ve takı kutuları...........

23 Eylül, 2005

Küçük bir not

Kına askısı fotoğraflarından biri yarım gözüküyor.Fotoğraf eklerken son zamanlarda çok sıkıntı yaşamamdan ve uzun süre beklememden dolayı gözüm almadığı için ziyaretcilerimden anlayış bekliyorum ve görmek isteyenlerin üzerine tıklamasını rica ediyorum.

Kına Askısından Belleğimdeki İlk Kına Gecesine Yolculuk


Kına askısı ve yüz örtüsü.Kına gecelerinde geline yakılacak ve davetlilere dağıtılacak kına askıda geliyormuş artık.Etrafında mumlarla taşıması daha pratik.Allah herkese evlatlarının güzel günlerini mutluluk içinde yaşamayı kısmet etsin. Çocukluğumda hatırladığım ilk kına annesi vefat eden bir komşu kızının idi.Önce halaylar çekildi,davul-zurna çaldı herkes eğlendi. Üç-dört yaşlarındaki ben de mutluluk içinde izledi.Sonra ortaya bir sandalye geldi, gelin oturtuldu,ışık kapatıldı. Küçük bir tepsi de mumlar yanarak kına geldi.A anası, a babası hani bunun öz anası... şeklinde devam eden bir ağıt,yükselen hıçkırıklar, ah'lar... O kadar eğlenceden sonra birden yas havasını anlayamayan ben, herhalde üvey annesi kötü birşeyler yaptı diye düşünerek, hayatımda ilk kez boğazımda bir yumru hissettim, gözlerim doldu. Üzerinde annemin diktiği simli gelinliği, duvağından sarkan gelin tellerini incelediğim geline pek üzülmüş olmalıyım ki günlerce aklımdan çıkmadı.Benden 2.5 yaş küçük kızkardeşimin beşiğini sallarken kulağıma gelen ses o kına ağıtı oldu hep. Anneme beşik neden Nimet Nimet diye ağlıyor sallanırken demişim. Bir kına askısından nerelere...

22 Eylül, 2005

Oymacılar Çarşısında dolaşmaya devam..

Çam kozalaklarından bizde yapabiliriz.
Oymalı Sehpalar

Çarşı Gezimize Devam Ya da K.Maraş Oymalı SandıklarıAnadolumuzda çeyizlerin olmazsa olmazı olan sandıklar, Maraş'ta karşımıza envai çeşit oymalarla çıkıyor..

Sevgili Arkadaşlar;
Son iki gün üçten fazla fotoğraf koyamama problemi yaşadığım için parça parça bir çarşı gezisi oluyor ama...

Kahramanmaraş Çarşısı

Gelinlik kızlar için bindallılar ve yapılacak yatak-yorgan için yünler.
Kahramanmaraş Çarşısı.Gezerken kendinizi bir elli yıl öncesinde hissedeceğiniz nostaljik ortamıyla.

Bloggerda bir problem var sanırım üçten fazla görüntü aktaramıyorum,sabahtan beri uğraşmama rağmen..İkinci etapta denemek üzere...

21 Eylül, 2005

Kahramanmaraş Fotoğrafları-II


Fırnız Çayı.Su kenarına kurulmuş ahşap bölümlerde,tahta sofrası, minder ve halı yastıkları ile herşeyin ötesinde çok lezzetli ve bol kırmızı biberli alabalık ızgaraları ile güzel bir tesis.Suyunun soğuk olmasından sanırım,alabalıkları Sapanca civarına göre oldukça yağlı.Izgarası kesinlikle tavsiye edilir yolu düşenlere.

19 Eylül, 2005

Kahramanmaraş Fotoğrafları

K.Maraş'tan fotoğraflayabildiğim kadarı ile gezilecek alanlara dair görüntüler.Yarın Maraş çarşısında semercileri,bakırcıları,keçeci,külekçi,çarıkcı,oymalı sandıkları,kına askılarını gezmek üzere şimdilik hoşçakalın!
Başkonuş'ta yemek veren molası gelin alayı eğlenirken.Başkonuş oksiyeni bol,yaz aylarının sıcağında serin ve geçtiğimiz yıllarda koruma altında olan,artık doğaya bırakılan geyikleri ile meşhur bir yer.
Pınarbaşı Tesisleri,yeşili,kokulu çayları ve lezzetli kebapları ile tercih edilebilecek mekanlardan biri.

Yol boyunca üzüm bağları ve bağların önünde üzüm satan çiftçilerle karşılaşıyorsunuz.

Kaza yapmaktansa,konvoyu bozar ve üzüme giden eşeklere Ali'yi bindirirsiniz!
Gelin arabasını durdurup eşeğe binen Ali! (Bizim arabadan gelin arabası olursa!)
Maraş Barajı.Kayseri-K.Maraş sınırında Kıskaçlı Et Tesisleri.Doğal kekik kokulu çok leziz pirzolaları var yolu düşenlere tavsiye edilir.Kilo işi sipariş veriliyor.Sabah kahvaltısına yolunuz düşerse yörenin yayla balı,kaymağı da daha önce tattıklarımıdan çok daha özel.Biz her gidiş ve dönüşte abonesi olduk.Kıskaçlı bölgenin adı aynı zamanda.Unutmadan,çaylarınız geldiğinde şekerliği sağda solda aramayın bizim gibi masadaki küçük çelik tencerede!

12 Eylül, 2005

Merhaba


Bir aylık bir tatilin ardından herkese merhaba!
Gününüzün aydın, gönlünüzün huzurla dolması dileği ile.
Tüm güzellikler sizinle olsun.Okula giden yavrular
zihin açıklığı ve başarı ile kuşansınlar inşallah.

Cuma günü döndük Istanbul'a.Sivas,Maraş,Malatya ve Yozgat'a gittik.Tokat'taki kardeşimle de Sivas'ta ve dönüşte Istanbul'da görüştük.M.Ali okula başladı.Yüreğim pır pır! Yokluğumda sayfamı ziyaret edip mesaj bırakan arkadaşlarıma çok teşekkürler! Yeğenim İnanç Boğaziçi Çeviri-Bilim'e kaydoldu.Eski adı mütercimlik sanırım. Tatilde çektiğim fotoğrafları işlerimi biraz toparladığımda paylaşmak üzere herkese sevgiler!