19 Ağustos, 2011

Pembe Kek

Pembe Kek, görevli olduğum iftar programı öncesi zamanda çocukları görmek ve sofra kurmak faaliyetleri arasında koşuşturularak yapılan bir kek.

Çocuklara hem anneleri hem de babaları tarafından habersizce alındığı için evde bol miktarda bulunan şeftalilerden lezzetler arayışımın biri de kekimiz oldu. Ve tabii Tokatlı bir çalışma arkadaşımızdan alıp çocuklara yedirmeyi başaramadığım için kuşburnu marmelatını seçtim. Son olarak da besleyici değeri ve de Ramazan ayında olmamız hasebiyle hurma seçimim de yer aldı.

Pudingli kekimde kullandığım ölçülerle yaptım.

Malzemeler:
- 3 yumurta
- 1 su bardağı şeker
-yarım su bardağı sıvı/z.yağı
- yarım su bardağı kuşburnu marmelatı
- 1 büyükçe rendelenmiş şeftali
- minik doğranmış 5 hurma
- 1+1/4 kabartma tozu
- 2 bardak un.

Tüm keklerde olduğu gibi şeker ile yumurta çırpılarak başlandı. En son un ve una ilave edilmiş k.tozu ile dibe çökmemesi için una bulanan hurmalar eklendi.

Un konulduktan sonra tahta bir kaşıkla yavaşça karıştırıldı iyi kabarması için. 175 derece fırında yağlanmış borcam tepsi de pişirildi.

Mis gibi meyve kokusu ve gece sadece 1 tabak kalmış kekler en çok beğenilen durum oldu! (Abinin kakaolu kek, Zeynepciğin siyah kek yap cümlelerine rağmen bitirilmesi hoş oldu.

Marmelatın şekerli olması sebebiyle şeker miktarı biraz azaltılabilir fazla tatlı sevmeyenlerce. Yumuşacık meyveli browni tarzında bir kek oldu.1 yorum:

ev perisi;) dedi ki...

Ablacığım pembe olsun 3 kuruş fazla olsun dedim hemen aldım tarifini zira benim kız pembe hastası...;) muhabbetle...